Prosím o zhodnocení povídky Byl to Osud na motivy The Vampire Diaries >zde<

Září 2010

Love me or let me go

28. září 2010 v 18:32 | Fiera |  Music of my heart
KDyž jsem potřebovala něco nutně najít- samozřejmě stejně nenašla- našla jsem celkem pěknou písničku. A jestli jsem to dobře pochopila tak to zpívá 15 letá holčina, která se chce stát zpěvačkou. Takže zkoukněte písničku a pousďte jestli má na to, aby se stala Slečnou Zpěvačkou.

a je to tu... nestíhám

28. září 2010 v 18:25 | Fiera |  Deníček
Ahojda prďolové,
tak jsem se tu zase po delší době zastavila. To víte ono se to nezdá, ale nějak toho moc nestíhám. :D Holt jsme po dlouhé době jednou dostali ředitelský volno, ale jelikož jsme maturanti tak nám naložili úloh na zbláznění. Jediná výhoda, že letos nemusíme povinně psát do "Studenti čtou a píší noviny", ale je to o dobrovolnosti za jedničku. KDybych měla času nazbyt tak bych tam možná aji něco sesmolila, ale nějak mi ho nedostává. Ani svoje povídky nestíhám už delší dobu psát. JSem zjistila, že mám asi půlku další kapitoly k Trojčatům, ale nějak jsem ji ještě nedopsala. Chjo no. 

Jako dneska jsem celej den počítala matiku. Obsahy útvaru vymezených křivkami, pomocí určitého integrálu. A jako celkem maso. Mám 10 ze 14 příkladů. Přičemž jak jsem zjistila od zbytku třídy ve vášnivé debatě na FB ty, který nemám ty jednodušší. No tak mi to někdo vysvětlete. :D

Teď se momentálně nacházím uprostřed vypracovávání maturitní otázky do bižule. :D Takže fajné no. :D Na to, že jsem toho dneska chtěla udělat mnohem víc toho už asi víc nestihnu. :( Převařenej mozek je na nic.  No jo.

Tak se zatím mějte,
vaše školou znavená Fiera

Čím se baví maturanti....

22. září 2010 v 19:25 | Fiera |  Deníček
aneb dnešní volná hodina na kompjůtrech.

Tak co byste typli. Čím se podle vás baví maturanti, když mají k dispozici počítač a 45minut  a nic moc na práci? 

Možná vás to překvapí, ale nejedná se o žádné porno ani pouhé brouzdání po internetové síti. Naše úžasná třída si našla opravdu vtipnou zábavu. A tou je, teď se podržte. Vyhledávání sebe.

Aneb otevřte google a do vyhledávače obrázku napište svoje jméno. Koukněte na prvních pár obrázku a sestavujte příběh jak vám to na první sluší jakej ste svalovec, ožrala atd. :D Prostě takovej vtipnej životní příběh, i když ani na jednom obrázku ve skutečnosti nejste.

Ovšem průšvih je, když zadáte jméno spolužáka a vybafne na vás spolužákova fotka.  To je pak suchý a trapný. No řekněte, kdo z vás najde svoji vlastní fotku? Holt nesmíte být tak moc populární. :D

Tož se mějte, zkoušejte se hledat a vymýšlet story,
vaše rozchechtaná Fieruš

"Já taky... Jo."

22. září 2010 v 19:05 | Fiera |  Deníček
Ahojda miláškové, 
tak jak jde život. Dobře, dobře. To doufám páč jestli ne tak to máte blbý. :D

No jinak já se mám momentálně celkem fajně. Sice trošku rozlítáno, ale jinak pohoda. Asi se začínám trošku  sžívat s tím rytmem školy. Ale jen trošičku. :D

Jináč mi dneska došlo,  že mi budou strašně moc a moc chybět ty naše přátelské rozhovory s některýma učitelema. No řekněte s kolika si v pohodě pokecáte a ještě na ne namíříte banánem a řeknete tu onu slavnou hlášku majora Maisnera. A neschytáte za to důtku, poznámku či něco podbného, ale je vám za to odměnou veselý úsměv postaršího profesora, který má poslední dobou starostí nad hlavu a tak se stále mračí. A pak si s ním ještě pokecáte. :D

Nebo dneska v ZSV takový malý dotaz, jestli náhodou neví něco o volnu v pondělí. A tak krásně řečená odpověď: "No já vás potěším. V pondělí budete mít volno." A my s Ivuškou jsme vznesly dotaz: "A vy jako kantoři budete mít taky volno." Oh ty rozzářená očička a krásné radostné zajuchání: "Já taky... Jo." A "jo" bylo doprovozeno vítězným máchnutím ruky. To nás vážně všechny, včetně samotného kantora tak pobavila. To bylo tak pěkné. Prostě i učitelé mohou mít dětskou radost. :D

No nic mějte se, jdu dělat něco užitečně neužitečného,
vaše Fiera

PS: V sobotu 25. září by měli ve 13:50 dávat na TV Prima Camp Rock 2: The Final Jam. Tak pokud jste ještě neviděli, mrkněte se. :D

Historie a vývoj Baletu

19. září 2010 v 19:02 | Fiera |  Skladiště aneb co se jinam nevešlo
Loni ke konci roku jsem do školy vypracovávala mluvní cvičení o baletu. A jelikož se mi historie a vývoj baletu zdáli zajímavé. řekla jsem si, že to hodím i sem pro vás. Takže pokud vás to alespoň trošku zajímá. Můžete se pustit do čtení.

Historie a vývoj baletu
Kořeny baletu lze hledat ve 2. polovině 16. století v Itálii a Francii. Na tamních dvorech byly pořádány slavnosti, na kterých se spojovala hudba, poezie, zpěv a tanec. Z počátku to byla krátká představení mezi podáváním jednotlivých chodů jídel při hostinách. Později se změnila na zjednodušená představení s dějem nazývaná ballet et entées. V Itálii se z těchto slavností vyvinula opera a ve Francii balet.
Významnou roli ve vývoji baletu sehrála Kateřina Medicejská, na jejíž podnět vznikl první významný Ballet de cour(Dvorský balet). Přípravy Bellets de cour řídili taneční mistři, kteří vymýšleli i nové kroky. V této době se jednalo o taneční vystoupení konaná při různých příležitostech jako například holt vyslancům z jiných zemí, či při svatbách.

Nevýznamějčí událostí pro vývoj baletu se stal v říjnu 1581 Ballet Comique de la Reine(Balet královny). Představení trvalo více než 5 hodin a bylo předvedeno v Bourbonském sále v Louvru. Tvůrcem byl taneční mistr a italský houslista Baltazarini di Belgioioso, který si později změnil jméno na Balthazar de Beaujoqeux při příchodu do Francie. Představení v sobě slučovalo zpěv, recitaci, důmyslnou výpravu a taneční pohyb v geometrických formacích. A právě toto spojení tvoří z "Ballet Comique de la Reine" balet v moderním slova smyslu.
Dalším významným bodem vývoje baletu je doba vlády Ludvíka XIV. Ten roku 1661 založil Académie Royale de Danse (Královská akademie tance) a o deset let později Académie Royale de Musique(Královská akademie hudby).
Tanečníci Pierre Beauchampe mimojiné i taneční mistr a Jean Baptist Lully, jenž byl i skladatelem, spolu pro Ludvíka vytvořili
Comedíe-ballet. Představení, ve kterém byly jednotlivé části divadelní hry oddělovány tancem. A dále Le Triomphe de L'amour(Triumf lásky), ve kterém se objevily i baletky. Triumf lásky byl tedy prvním baletem, ve kterém tančily ženy.

V 18. století se balet těšil veliké oblibě. Těžké, bohatě řasené oblečení bylo zjednodušeno a dlouhé sukně byly zkráceny, aby nebránily pohybu a tenečníci se mohli více pohybovat. Rozvíjela se práce nohou a do tance byly vloženy další náročnější prvky.
Roku 1760 byly vydané "Lettres sur la danse et sur le ballet" (Listy o danci a baletu)  Georgese Noverreho. Ve kterých byla poprvé obsažena myšlenka, že pohyb může obsahovat význam a vyprávět děj. Tím připravil cestu velkým epickým baletům 19. století.
V 19. století se
ohnisko vývoje přesunuje z Francie do Ruska. V tuto dobu balet dostává svoji klasickou podobu a vznikají nejznámější díla jako Don Quijote, Bahadéra, Raymonda, Louskáček, Spící krasavice a Labutí jezero.

Podle oblečení tanečníků se balet dělí na:
Romantický balet- v ději jsou nadpřirozené postavy. Tanečnice bývají oděny do tříčtvrtečních balerín
Klasický balet- krátké baleríny- odpovídají rozvoji taneční techniky. (Stačí si představit labutě z Labutího jezera a víte o co se přesně jedná.)
Moderní balet- jednoduché kostýmy

Baletní obuv
Baletní obuví jsou špičky a piškoty.
Špička je saténová obuv, která je na špičce vyztužena dřevem a to je zvenku obalený kovovým plátem. Přes to je pak přetaženo bavlněné nebo lněné plátno, aby se kov neprodřel až na satén, který je našit přes plátno. Některé baletky používají speciální silikonové, látkové nebo gelové vycpávky, aby chránily prsty před odřením a bolestí. Baletka stojí na bříšcích prstů.
Piškoty jsou cvičky s měkkou podrážkou.

Zajímavosti
  • Ludvík XIV. Tancoval ve 14 letech boha Apollona v Baletu noci. Balet trval 12 hodin a kůli této roli se Ludvíkovi říkalo Král slunce.
  • V baletu se rozlišuje 5 pozic paží a nohou. Všechny prvky v baletu začínají a končí některou z těchto 5 pozic nohou. Pozice byly sepsány už v 17. století Pierrem Beauchampem.
  • Řec baletu. Oficiální řečí baletu je francouzština. To je zapříčiněno vývojem baletu ve Francii a většina prvků má francouzské názvy.
  • Baletní špičky používají pouze ženy, muži tancují pouze v baletních piškotech, či holínkách. A důvodem je, aby měli lepší stabilitu při zvedačkách atd. 
informace z knihy Larousse Umění a literatura

....bavlněné chomáčky...

16. září 2010 v 17:30 | Fiera |  Můj názor
Sen, dream, le reve, sogno, Traum, sueňo, son.... jednoduchá slova pro komplikované věci. Teď neberme v potaz, že se v cizích jazycích sen jako obrázky ve spánku a sen jako nějaké přání řeknou jinak.

Zkuste si říct: "SEN". A přemýšlejte o tom, co se vám jako první při vyřčení tohoto slova vybaví. První věc, která napadla mě se týkala mé milované Joenie. Ta mi nedávno vyprávěla o snu, který se jí zdál a světě div se já jí do toho snu vlezla. Nějak jsem tam prostě prudila. Ale tak když se to stane jednou tak v pohodě. Jenže za poslední dva měsíce, jsem se jí do snů vetřela několikrát. A to se nedá vůbec říct, že by ty sny- tedy podle jejíhovyprávění- měly něco společného. Teda kromě toho mého pruzení.

Ale víte co je nejkrásnější sen? Když můžete snít s otevřenýma očima. Něco je tak překrásné, dokonalé, že to prostě musí být sen. I když je to vlastně skutečnost.
Jedním takovým snem byla moje dnešní cesta do školy:
Nebe bylo pokryté načepýřenými mraky, světle šedé barvy. Vypadalo to jako byste poskládali surovou bavlnu na zem, hezky jeden chomáček vedle druhého. Jenže tahle bavlna byla na nebi. Tato úžasná vrstva nebyla nikde porušené, nepropouštěla ani jeden sluneční paprsek. Až na jedno místo. Chomáčky byly porušeny nad skálou. Vykukovalo tu modré nebe a vycházející sluníčko zbarvovalo okolní mračné chomáčky červenou, oranžovou a žlutou barvou....

Snad jsem to aspoň trošku vystihla. Prostě nádhera to byla, jenže ať použiju jakákoli slova nebude to  dostatečné, aby to tu ranní nádheru popsalo. 

Ach ta škola

16. září 2010 v 16:59 | Fiera |  Deníček
Zdarec zbloudilci,
tak se tu po týdnu opět zastavuju. Kdo by to byl řekl, že toho bude tolik :D. Nicméně jsem včera s podivem zjistila, že do školy chodíme, a teď se podržte, teprve dva týdny. Teda včera to byly přesně dva týdny. A já si připadám jako by už byla polovina listopadu. Teda ne počasím to dnešní je spíš zářijový, ale tím rychlým vklouznutím to školního stereotypu.  Pořád sedět v lavici vnímat co učitel vykládá. A jak do nás hrnou, že se musíme učit a příště zkouší a bude se psát atd.

Nicméně je celkem podivuhodné, že jsem minulej tejden nedojela ani jeden den dom dřív než 5 večer. Pořád se jezdilo k babči, abychom se pokusili vybrat ty brambory. A ve středu jsem byla v klavíru. Ovšem pátek byl vyjímkou. To jsem z baráku vypadla abnormálně brzy a dom se vrátila abnormálně pozdě, ona už totiž technicky vzato byla sobota ráno. :D

A cože interesnogo jsem dělala? No jedna známá přijela s dvěma studentkami z Korei. A jelikož si potřebovala něco zařídit tak na mě měla prosbu jestli bych je trošku neprovedla po Brně. A tak jsem je provedla. Vážně to byly fajn holčiny. Akorát jsem se z toho výletu vrátila až v půl sedmé večer a to jsem přijela k babči. Najedla se a razila na osmou na zábavu s holkama. Z tama jsem odcházela relativně brzo páč mě po celém dni, lítání na nohou nohy bolely jako svině. A největší prča byla, že jsem usla a deset minut na to mi zvonil mobil. Kdyby normální vyzváněčkou, jenže někdo mi tam hodil melodii, kterou mám na budík. Tak jsem to zacvakla a to, že někdo volal jsem zjistila až ráno.

V sobotu se šlo na brambory. A světe div se, my je vybrali bez toho, abychom zmokli. :D Takže úspěch. A to, že v dědině byly HODE nás vůbec netrápilo. :D Máme je vybraný, takže na chvíli od zahrady klid. Teda aspoň doufám. :D

No a ještě pár slov k tomuto týdnu. Normálně mi mám pocit, že pondělí už bylo strašně dávno. Až si ani nepamatuju co se dělo. Jde to holt se mnou z kopce. A to si představte kolik informací musím za těch cca 7,5 měsíce narvat do hlavy. :D
Aspoň, že si pamatuju něco málo z úterka. Teda konkrétně to, že nám bylo sděleno, kdy budeme mít svaťák. Tož ten psychycky nejnáročnější týden nám započne 16. května a 22. května skončí. Potom budeme mít týden ústních maturitních zkoušek to jest od 23.-27.května. No a pak bude podle státního rozpisu tejden a půl (v tom jen vyhrazené termíny na určité předměty) na písemné státní maturity. Takže jupí. Aspoň tohle víme naprosto přesně. :D Další prkotiny jako do kdy bude přihláška k maturitě, odevzdání povinné četby- tedy otázek k matuře do češtiny a další věci tu teď neřeším.

A včerejšek. Jó ten stál za všechny prachy. Proč si nedat tři hodiny matiky a z toho dvouhodinovku přes přestávku takže 90minut  v tahu. A hrnout to co nejvíc to jde. :D Jako člověk z toho pak magoří a až se mu o tom i zdá. :D No a dneska jsme opět pomohli páč jsme měli dvě hodiny. A zase se to hrnulo. Ale když je to na začátku a na konci dne tak je to v pohodičce oproti tomu, když je to dvouhodinovka.

Rozhodně sviňská byla dnešní dvouhodinovka angliny(žádnej supl normální rozvrh:() Jako já včera jak blbec smolila Book review. Aby mě neseřvala a ta p**** to pak nekontrolovala. No myslela jsem, že mě raní. A dokonce ani nezkoušela na známky, to co jsme se měli naučit. Takže naprosto zbytečný. Je sice fajn, že jsem se něco naučila, ale do matury už to zase nebudu znát.
Aspoň, že ta ruština existuje. Dneska jsme se nějak dostali přes sport- zmínka o józe k muzikoterapii. Jako hafo dobrý.

No nic tak se tu majte, já jdu něco robit
vaše Fieruš

Déšť a brabory

8. září 2010 v 19:02 | Fiera |  Deníček
Ahojda všem,
tož jak se máme. Já teda mizerně. Potřebujeme s našima vybrat brambory a furt leje. Od pondělí(kromě dneška) jezdím k babči abychom ty brambory pomalu vybírali. Jenže ouha ono furt prší. Jako v pondělí začla ve 4 úžasná půlhodinová průtrž takže se jaksy brambory vybírat moc nedaly jelikož stála na poli voda. Včera se nám povedlo dva řádky vybrat, ale ještě jich tam pořád 8 je.
Dneska naši chtěli vybrat další přijeli, převlíkli se do pracovního a ouha začalo lejt. Takže zase z toho nic není.

Jináč jsem dneska měla po prázkách první klavír. Je to zvláštní, ale asi mi to přes ti prázdniny chybělo. Černé a bílé klapky vydávající jakési divné zvuky- tóny. :D To zase bude, páč letos absolvuju II. cyklus. Věřili byste tomu? Už bych měla být pomale profesionální hráč na klavír. :D Teda řečeno trošku s nadsázkou. 

Taky jsem zjistila, že do školy chodíme sotva týden a já už si připadám, že tam chodím minimálně měsíc. Je to divný, ale nějako to na mě dopadá. Furt kažej, že už jsme ti maturanti, tak bychom se měli učit a cosi kdesi. Navíc nám na poslední rok zavádějí jakousi pošahanou novou věc do dějáku a ZSV. Teda v dějáku mi to nevadí, tam už to tak bylo i loni, ale v tom ZSV to bude síla. Nevím jak to přežiju.

A pořád nevím na jakou VŠ přesně chci jít. Ale oborově zkráceno na fakulty: biomedicínské inženýrství na ČVUT, nějaká medina, ekonomka, technika. :D Takže okruhy drobet zúženy. :D Uvidím jak to nakonec dopadne.

Dnes jsme měli přednášku od Sokrata. Jak se dostat na VŠ a jak to tam chodí. Docela dobrá přednáška, rozhodně to bylo užitečný. :D

Tak se mějte snad se zase brzy ozvu,
vaše maturantka Fiera

Introducing me

1. září 2010 v 15:30 | Fiera |  Music of my heart
Všichni fanoušci Demi Lovato, Jonas Brothers a hlavně Camp Rocku určitě víte, že zítra má Camp Rock 2: The Final Jam premiéru na americkém Disney channelu. (U nás až 19. září) Taky určitě víte, že Demi a Jonasi mají turné, ve kterém představují písničky z Camp Rocku 2.
Jeden takový koncert se konal 7. srpna(hehe na moje narozky :D) v Tinley Park, IL(Illiona- nejsem si jistá jestli se to tak píše). A rozhodně tenhle koncert měl skvělé zahájení. (teda ne, že bych tam byla ale je to vidět na různých videích)
Napřed se s publikem přivítal Nick, pak se přichvátal pozdravit Joe. Pak chvíli kecali o Camp Rocku a o tom, že Nick bude zpívat písničku právě z CR2. No a pak už se to vezlo. Joe řekl, že by rád tu písničku slyšel zazpívanou rychleji a jestli ji stihne Nick celou zazpívat do 3:00. No A Nick si věřil a je o přírody soutěživej, takže se do toho pustil. A takhle to dopadlo:

Miluju tu část v 3:08. :D Říkající, tak jsem to zvládl, trochu se vydejchám. :D

A chlapec má můj obdiv. Jak to krásně zrychlil až jsem se divila, že si nezašmodrchal jazyk. A ještě u toho stačí řvát na fanoušky.

Jen tak mimochodem pointa toho proč je to zrychlovaný je v tom, že tahle písnička normálně začíná pomaleji a pak se zrychluje. (Však ve filmu uvidíte :D) I když normálně má celá ta písnička 3:06 minut. Tak to berte tak, že je to prostě ještě víc zrychlený než soundtracku.

No a o pár dní později. Když se hoši chtěli víc vyhecovat. Čas na písničku dvě a půl minuty. A když to Nick neudělá bude Nick tancovat breakdance a když to zvládne zazpívata tak bude breakdancovat Joe. A tady je výsledek. :D

A tak to začalo.....maturitní ročník

1. září 2010 v 15:04 | Fiera |  Deníček
Zdravím všechny zbloudilé duše,
tak jak se máte v tento úžasný den 1. září 2010? Já úplně skvěle. (Snad jen se špetkou ironie.) Právě dneškem začal nejdůležitější školní rok v mém dosavadním životě. Proč nejdůležitější. Pokud bloudíte po tomhle blogu už nějaký ten pátek, tak to nejspíš víte, a pokud ne, tak se to dozvíte. Dnešním dnem jsem oficiálně studentkou maturitního ročníku. 
Kromě toho, že letos budu maturovat mě čeká spousta další a důležitých rozhodnutí, která budou mít dopad na můj budoucí život. Zní to trochu pesimisticky co?
Ale tak ona je to vlastně pravda. To pro jakou vysokou školu se rozhodnu se se mnou potáhne do budoucna i to jestli udělám či neudělám a hlavně za kolik maturitu.

Kromě této věci týkající se maturity a výběru vysoké školy mě ještě straší věc nazvaná Závěrečná ročníková práce. A nejedná se vlastně o nic jiného než jakousi přípravu na seminárku, či věc podobnou bakalářské práci. A já kretén jsem si zvolila téma, o kterém skoro nikde nic není. Tuhle Práci máme v jakés takés finálové podobě odevzdávat už 30. září.  Mám jen dvě stránky úvodního textu a k tomu asi třetinu stránky o tom, o čem vlastně ta práce má hlavně být. Krom toho mám téma spájející fyziku s historií. Takže budu muset u určitých věcí i popsat jak vlastně fungují. Což bude teda síla. A času je málo. A bude ho ještě míň. No co nadělám. Nějak ten rok budu muset překlepat a doklepat a zvládnout. Tak mi držte pěstičky ať mi všechno vyjde.

Jinak byly dnešní dvě hodiny strávené ve škole naplněny čtením školního řádu. Doufám, že už je to naposledy v životě. Ale světe div se, ono se v tom i pár věcí čas od času mění. :D 

Takže se mějte užívejte si náběh do školy 
vaše Fiera

PS: VŠEM LETOŠNÍM ČTVRŤÁKŮM, OKTAVÁNŮM A PROSTĚ VŠEM, KTEŘÍ LETOS KONČÍ STŘEDNÍ ŠKOLU. AŤ UŽ MATURITOU, ČI JEN ZKOUŠKAMI PŘEJU V TOMTO ROCE HODNĚ ÚSPĚCHŮ A SPRÁVNÝCH ROZHODNUTÍ.