Prosím o zhodnocení povídky Byl to Osud na motivy The Vampire Diaries >zde<

Únor 2012

Switched, Trylle trilogy #1- Amanda Hocking

20. února 2012 v 17:20 | Fiera |  Knihy v mých myšlenkách
Tak a je tu v pořadí již pátá kniha do challenge Knihy v mých myšlenkách. Tentokrát je kniha čtená v neoficiálním překladu. Upozorňuji, že v některých částech, jsem trošku spoleroidní.

1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Zcela náhodou jsem narazila na anotaci, když se začala neoficiálně kniha překládat. A celkem to zaujalo. Příslib fantasy bez vlkodlaků a upírů, no kdo by odolal.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
uzavřená společnost
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
(ne)přizpůsobit se
4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Ztotožnila bych se asi s Rhysem. Je takovou nedůležitou, nepodstatnou postavou, pro většinu lidí. Ale přitom je pro některé velmi důležitý. Pro někoho znamená jen spodinu, pro někoho přítele, pro dalšího bratra a osobu, díky které měla Wendy možnost vyrůstat tam, kde vyrůstala a mít milující rodinu. Tedy až na nějaké výjimky.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Já prostě oceňuji tu myšlenku podvržených dětí. Proč dělat něco jednoduše, když to jde složitě. A bez toho, by byl celý příběh asi dos o ničem.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co Vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Chvílemi ta těžká naivita hlavní hrdinky, to mě přímo zabíjelo. A panovačné, nadřezené chování Elory taky bylo dost drásající nervy, ale přiznejme si, bez ní by to taky nebylo ono.
Switched


Kniha měla velmi zajímavý a chytlavý začátek, který ihned upoutal. Pak už to bylo slabší, nedělo se příliš mnoho věcí, ale celé to bylo psané hezkou čtivou formou, takže vám vlastně ani moc nepřišlo, že čtete tolik stránek celkově o ničem.
Hezky to podbarvovalo i jiskření mezi Wendy a Finnem a následně další rodiné a nerodiné vazby mezi postavami.
Konec bych shrnula jako velkolepé vyvrcholení, přímo nabádající k přečtení dalšího dílu, podněcující zvědavost na to, co vlastně bylo dál.

Kdyby přišlo Y

19. února 2012 v 21:12 | Fiera |  já versus me
Ano jsem si právě všimla tématu týdne a po událostech několika dní minulých mě napadla taková myšlenka. Co by se stalo, kdyby přišlo Y? No jasně, stalo by se to, že bych nebyla holkou, ale klukem. To je jasné, protože jsme lidi, kde XX jsou ♀ a XY ♂. Jenže kdyby se náhodou to ypsilonko zbloudilo, tak bych byla klukem. Jak jsem se od svých milovaných rodičů dozvěděla, pojmenovali by mě Přemysl. Což je samo o sobě dost otřesné jméno, tedy nic proti Přemyslům, máte body za rozšíření výběru mezi Honzíky a Martiny.

Nicméně to, že jsem holka nemění fakt na tom, že si občas připadám jako kluk. No řekněte kolik holek ve předškolním věku pomáhá tatínkovi a zedníkům na stavbě, v 8 letech řídí traktor, mění kola u auta, v 14 si maluje pokoj o pár let později u bábičky další místnosti, v 19 blbne s rotavátorem, ve 20 kácí stromy a stěhuje nábytek. A to jsem ještě nejspíš zapomněla na nějaké ty "chlapecké věci", které jsem kdy dělala.

Tak si vlastně říkám, že kdybych byla chlap, tak by v tom vlastně nebyl ani velkej rozdíl. Měla bych ujeté jméno, o pár centimetrů bych pravděpodobně byla vyšší, ale jinak celkově bych asi na tom byla stejně. I když možná, bych se o auta zajímala víc než se zajímá. Co já vím.

Řešit co by kdyby, vlastně nemá smysl. Jak se říká: "Kdyby nebylo kdyby, nebyly by na světě chyby." A svět by byl o něco chudší, páč z čeho bychom si pak brali ponaučení a co bychom mohli všechno ignorovat.


V Lotyšsku na fialovou raději zapomeňme...

19. února 2012 v 20:50 | Fiera |  Deníček
Zdravím přátelé,
to asi není ani možné, ale opět se vám tu potřebuji vyžvanit. A to po týdenní pauze. Tedy, ne že by se toho asi zase tolik stalo, že ano. On to byl teprve druhý týden semestru. A byl takový volnější, že ano, protože druhá půlka rozvrhu se nám koná až teď od zítřka. Takže dva dny volno. A tak.

No konečně jsme trošku v zápalu více poznali toho dědouška na matiku. Jo sice čte skripta, ale prokládá to příklady, které celkem dobře vysvětluje, takže abych řekla pravdu, doufám, že to tak půjde dál, abych hezky chápala všechno. Takže tohle bylo od něj celkem milé překvapení, ačkoli uznávám, že ty tříhodinové přednášky jsou celkem zabijácké.

Dál bych se mohla vyjádřit k přednášejícímu z fyziky, taky se pěkně vybarvil. Hezky a srozumitelně o látce vypráví. Akorát bohužel jde o to, že má takový uspávací hlas, takže se člověku opravdu chce spát. No uvidíme další vývoj těchto přednášek.

Ale stejnak nejlepší tendo týden byly fyzikální labiny- to obvyklé poučení, co dělat a nedělat. Jo na to, že nás prvně šokl svojí striktností, tak tam pak ohledně toho vtipkoval. Prý pokud se nechceme přezouvat máme otěhotnět a požádat si o výjimku. No proč ne, ale aby nám to k něčemu bylo, že, abychom to stihly. :D Ale tak co, labiny asi budou celkem utrpením, uvidíme.

A víte co ve čtvrtek jsem si konečně pořídila novou zimní bundu. Asi po dvou letech prolízání obchodů, páč se mi nic nelíbilo. Nu, ale nakonec jsem si ji přece jen pořídila a je fialová. Asi jako poslední dobou opět většina mých věcí v šatníku. No dobře pár jich je růžových :D. Ale tak co už. :D

Taky jsem si o víkendu doma zahrála na stěhováka. No jo, podlahy hotovy, stěny vymalovány. Jo jo zelená kuchyň a oranžový obývák. Konečně nějaká změna po těch fádních bílých stěnách. Už není jen můj pokojík s barevnými stěnami jediným barevným v baráku. :D Tož jsme tam s taťuldem stěhovali nábytek. Celkem mazec. Já byla jako stěhovák. A výsledkem z toho je, že mám namožené rameno, ale jinak v pohodě. Vážně nechápu, proč musíme mít takový těžký skříně.

Včera jsem taky byla se svýma holčinama. Zase po nějaké době. Shodou okolností jsem včera působila jako přelud ve fialové- kalhoty, tričko, bunda. A dozvěděla jsem se celkem působivou informaci. V Lotyšsku je fialová tak trochu více barvou pro "staré panny", ve smyslu ženy cca nad 30 bez chlapa. Nu takže, až pojedu někdy do Lotyšska, tak bych asi měla nechat své fialové hadříky doma. :D

Tak se mějte zatím fajně, vaše přefialovělá Fiera se loučí.

První týden a podlahy

11. února 2012 v 20:48 | Fiera |  Deníček
Zdravím přátelé,
tak se opět téměř po týdnu ozývám. To víte už to zase všechno krásně začíná- tedy myslím školu. Sice máme zatím "půl úvazku", ale i tak, příští týden už začínají labáky za fyziky. Asi mě klepne. Ale pozitivum je, že je to jednou za čtrnáct dní, takže pachtění se s prtokoly bude jen jednou za čtrnáct dní. No i když ještě uvidíme, jestli to nebudou takové, se kterými se budu pachtit celých těch čtrnáct dní.

Taky bych mohla udělat souhrn učitelů, jež se nám v tomto týdnu představili. Abych si pak, až to začne být pořádné mohla o nich utvořit celiství obrázek.
Takže přednášející z matiky- takový hbitý dědoušek, vtipálek, občas mi připomínal Pata a Mata, z úvodní přednášky vypadal, že by to mohlo být lepší než minulý semestr, ale uvidíme.
Cvičící z matiky- také vtipálek, plno keců, za hodinu nám toho vysvětlil víc než za celá minulosemestrální cvika minulá cvičící. Nicméně po konzultaci s kamoskou, která má tuto školu vystudovanou a tohohle človíčka na cvička z matiky měla říkala, že strašně rád dělá z lidí blbce a chová se arogantně. No uvidíme jak se nám bude jevit s průběhem času.
Přednášející z programka- mladíček, s vtipnými průpovídkami, ví co učí, tak snad to bude umět i podat
Cvičící z programka- takový trošku nesmělý doktorand, ale oproti druhému, co má druhá skupina, se alespoň zajímá o to, co má učit a snaží se vysvětlit.
Přednášející z fyziky- no to je takový příjemný starší pán, akorát mluví strašně pomalu. No nevím je to takové dosti uspávající. Ale uvidíme, jestli se z toho vyklube něco nebo to klesne dolů.

Nu a jinak dnešek byl celkově dosti zajímavým dnem. Jelikož jsme dělali nové podlahy, omítku a výmalbu, tak to byla celkem síla. Hlavně pak umývat ty nové podlahy, když se omítka dělá až po nich. :D

Mrazivý týden na horách

6. února 2012 v 21:25 | Fiera |  Deníček
Zdravím milí návštěvníci tohoto blogu,
tak si říkám, že jsem se tu pořádně ještě nezmínila o svých minulotýdenních aktivitách.

To víte, jelikož jsem nebyla letošní sezónu po dlouhé době na silvestra nebo mezi svátky na horách, musela jsem si to vynahradit. A tak jsem se v pondělí 30. ledna léta páně dvoutisícého dvanáctého vyrazila ve společnosti dalších dvou děvčat směr Lipno. Vybavena snowboardy, lyžemi a bruslemi.

Ačkoli bylo nádherné počasí- úžasně svítilo sluníčko, bylo dosti mrazivo. Ano, sice první den bylo "jen" -7°C a další -9°C, takže se to dalo. Ale poslední den lyžovačky a boardovačky v -12°C to už bylo náročnější. Jo to už byla pořádná kosa.

Tož jsme to vzdaly a v pátek v -14°C šly bruslit na Lipno. Jó to byla parádička. Jako jsem si užila. Sice lidí plno, ale to mi nezabránilo, abych blbla. Jó zase jsem tam byla za blázna. Dokonce šli okolo nějací tři trošku připití chaláni, kteří na mě volali "Zelená", tedy ne že by mi to hned došlo. Ale vzhledem k tomu, že jsme tam s holkama blbly a dělaly holubičky a oni pak řvali něco s holubičkama, tak jsme usoudily, že to bylo na mě jelikož jsem měla zelené kalhoty (a oranžovou bundu, ale oranžovou asi chlapci nepoznali) a nikdo jiný v okolí nic zeleného neměl.

Taky jsme si zahráli bowling a máme z něj úžasné momentky. Nejlepší člověk v letu, či zprůhledněné končetiny, jak foťák nestíhlal všechny ty rychlé pohyby. Ale tak snažil se.

Nicméně je škoda, že se nám na svahu nepovedlo vyfotit mnoho fotek. Jelikož byla zima absolutně zmrzaly ruce, krom toho, že zmrzly i baterky, které pak tvrdily, že jsou vybyty.

Ale byl to nádherný týden. A největší haluz, když jsme se rozhodly, podle jmen vytřídit chlapy do 5 skupin: Chceme poznat, Možná, 50 na 50 (blbci a v pohodě), Rozhodně ne a poslední- bez názoru.

Tož pac a pusu,
vaše Fierush

A tak nový semestr započal

6. února 2012 v 20:07 | Fiera |  Deníček
Zdravím přátelé,
kalendář nám hlásí 6. února 2012 někomu začaly jarní prázdniny a mně začal nový semestr. A to celkem krutě, vzhledem k tomu, že máme jen půlku předmětů- zatím. Druhá půlka přibyde od 20. února.

V osm ráno jsme napochodovali na tříhodinovou přednášku matiky. Postarší pan profesor celkem vtipálek. Trošku mi svou zmateností připomínal Pata a Mata, ale kupodivu uměl celkem dobře vysvětlovat. Jsem zvědavá, jak to s ním bude pokračovat dál. Jelikož některé věci, které nás čekají vypadají dost... no vtipně. No krom toho, že v oné učebně bylo opravdu poněkud chladněji. Všichni jsme si pomale oblékali bundy. Já ne, já si vzala víc vrstev než obvykle, jelikož jsem s tím tak trošku počítala. No i tak mi byla celkem kosa, ale bundu jsem si nedávala- to z principu, páč nevím jak bych pak vydržela venku v těch -16°C.

Pokračovali jsme Algoritmizací a programováním. Na to máme hafo krutýho týpka, takovej vtipálek, ale umí to podat. Sice hned vyděsil s tím, že se to prostě musíme naučit, jelikož nám na to budou navazovat další předměty v následujících semestrech a je to pro nás asi nejdůležitější předmět. A víte co, nebyl to žádnej páprda, ale takovej celkem mladíček. Se srandovním vzezřením a stylem chůze. Ale taky to vypadá, že budu umět danou látku dobře podat. Ale uvidíme.

No a jelikož je sudý týden a navíc ještě na MU nezačal semestr, tak jsem pak měla odpo volné, šla jsem s kámoškou mrknout na šaty a při té příležitosti jsem si nakoupila na celý týden. Celkem vtipný nákup. Kilo rajčat, kilo paprik a jeden ledový salát. :D

Nu a to bude asi z dneška všechno. Nějako jsem se začetla do Hry o trůny, takže se jdu dát do četní. Tedy hned potom, co holkám pošlu fotky z hor.

Tak pac a pusu, užívejte volna či začátku semestru,
vaše Fierush